KARİKATÜR YAZILARI

Prof. Atila ÖZER

Anadolu Üniversitesi Karikatür Sanatını Araştırma ve Uygulama Merkezi Yayını

 

KARİKATÜR, hemen hemen tüm dünya ülkelerinde bilinen ve uygulanan  görsel bir sanat alanıdır.

            Karikatür sadece eğlendirmek için çizilebildiği gibi  daha önemlisi bir uyarıcı olarak izleyiciyi şaşırtmak, bunu yaparken onu bir parça düşündürmek için  çizilmektedir.

Gazetelerdeki günlük karikatürler çizgiyle tutulmuş tarih notları gibidir. Ülkedeki siyasal ve sosyal yaşamdaki değişimler, toplumsal aksaklık ve aykırılıklar karikatürler izlenerek gözlemlenebilir.

Karikatürün felsefe, psikoloji, sosyoloji ile ilişkisi vardır. Karikatür güzel sanatlarla, sanat tarihi ile ilişkilendirilebilir.  Karikatürün eğitim-öğretimde kullanılmasından söz edilebilir.        

Türkiye’de karikatürler karikatürcüler tarafından çizilmekte, sergilenmekte, gazetelerde dergilerde basılmakta, ancak karikatür üzerine kuramsal tartışmalar  pek fazla yapılmamaktadır. Karikatür konusunda araştırma ya da tez çalışması yapmak isteyenlerin en fazla yakındıkları konu; Türkçe kaynak bulamama sorunudur.

Bu kitaptaki yazılar, karikatürü  başka alanlarla ilişkilendirmeye çalışırken, Eskişehir özelinde yerel çabaları, Anadolu Üniversitesi’ndeki öğrenci kulübü etkinliklerinden Karikatür Sanatını Araştırma ve Uygulama Merkezi’ne, oradan da Eğitim Karikatürleri Müzesi’ne geçiş sürecini belgelemektedir.


KUTLAMA / CELEBRATION

Anadolu Üniversitesi Karikatür Sanatını Araştırma ve Uygulama Merkezi Yayını

 

2008 yılında Anadolu Üniversitesi’nin kuruluşunun 50. yılı kutlamaları için üniversitenin birçok birimi yıl boyunca etkinlikler yapmıştır. Karikatür Sanatını Araştırma ve Uygulama Merkezi de “Kutlama / Celebration” konulu uluslararası bir karikatür sergisi düzenlemiştir. Bu sergi için çeşitli ülkelerin sanatçılarından karikatürler gelmiştir. Çin’den Makedonya’ya, Özbekistan’dan Brezilya’ya 29 ayrı ülkenin sanatçılarının eserleriyle birlikte Semih Poroy, Kamil Masaracı, Tan Oral, Ercan Akyol, Nezih Danyal gibi Türkiye’nin önemli karikatürcüleri de bu sergiye katılmıştır. Seçme karikatürler 28 Mayıs – 27 Haziran 2008 tarihlerinde sergilenmiş, sergilenen karikatürlerin katalogu sergi sırasında katılımcılara sunulmuştur.


KARİKATÜR MÜZELERİ YÖNETİCİLER BULUŞMASI 2009

Anadolu Üniversitesi Karikatür Sanatını Araştırma ve Uygulama Merkezi Yayını

 

30 Eylül – 2 Ekim 2009 tarihlerinde Eskişehir’de Anadolu Üniversitesi Karikatür Sanatını Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından düzenlenen uluslararası toplantının kitabı.

Avrupa Karikatür Merkezi, Kruishoutem / Belçika (European Cartoon Center, Kruishoutem / Belgium), Mizah Ve Hiciv Evi Müzesi, Gabrovo / Bulgaristan (Museum House Of Humour And Satire, Gabrovo / Bulgaria), Endonezya Karikatür Müzesi, Bali / Endonezya (Indonesia Cartoon Museum, Bali / Indonesia), Tebriz Karikatür Müzesi / İran (Tabriz Cartoon Museum / Iran), Karikatür Sanatı Müzesi, Varşova / Polonya (Museum Of Cartoon Art And Caricature, Warsaw / Poland), Karikatür Sanatı Müzesi, Zemun / Sırbistan (Museum Of Cartoon Art, Zemun / Serbia), İstanbul Büyükşehir Belediyesi Karikatür Ve Mizah Müzesi / Türkiye (Istanbul Metropolitan Municipality Cartoon And Humour Museum / Turkey), Vianden Karikatür Müzesi / Lüksemburg (Museum Of Caricature and Cartoon Vianden / Luxembourg), Kyoto Uluslararası Manga Müzesi / Japonya (Kyoto Intenational Manga Museum / Japan), Azim Azimzade Evi Müzesi, Bakü / Azerbaycan (Museum Apartment Of Azim Azimzade, Baku / Azerbaijan), Anadolu Üniversitesi Eğitim Karikatürleri Müzesi, Eskişehir / Türkiye (Anadolu University Museum Of Cartoon Art, Eskisehir / Turkey) müzelerinin yöneticilerinin katıldığı toplantıda konuşulanları bir araya getiren kitapta Anadolu Üniversitesi Eğitim Karikatürleri Müzesi daha geniş tutularak tüm etkinlikler sıralanmıştır.


1. ULUSLARARASI TURİZM KARİKATÜRLERİ YARIŞMASI

Anadolu Üniversitesi Karikatür Sanatını Araştırma ve Uygulama Merkezi Yayını

 

Anadolu Üniversitesi Karikatür Sanatını Araştırma ve Uygulama Merkezi, Turizm Yazarları ve Gazeteciler Derneği, Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi’nin ortaklaşa düzenledikleri 1. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’ndan seçme karikatürlerin yer aldığı albüm. 114 sayfa, çok renkli; bu albümde ödül alan karikatürlerle jüri üyelerinin turizm konulu birer karikatürü de var. Anadolu Üniversitesi Basımevi’nde basılan bu kitabın sayfa tasarımı Anadolu Üniversitesi Rektörlük Grafik Tasarım Ofisi’nde hazırlanmış, kapak deseni Atila ÖZER tarafından çizilmiştir.

Bu yarışmanın sergisi 25-30 Mayıs 2010 tarihlerinde Nevşehir’de Kapadokya Dedeman Otel’de yapılan Disiplinlerarası Turizm Araştırmaları Kongresi / Lisasüstü Turizm Öğrencileri Araştırma Kongresi sırasında gerçekleştirilmiştir.